Szymon Hołownia – człowiek wszechstronny

Szymon Hołownia to działacz społeczny i publicysta, ale przede wszystkim dziennikarz i pisarz, który na swoim koncie ma już kilkadziesiąt wydanych książek. Jego twórczość sprowadza się głównie do tematyki religijnej, a wydane dzieła wpisują się w takie gatunki jak: literatura faktu, literatura piękna, eseje, biografia i autobiografia oraz literatura podróżnicza. Najpopularniejsze i najbardziej doceniane książki jego autorstwa to ”Monopol na zbawienie”, ”Ludzie na walizkach. Nowe historie”, ”Jak robić dobrze” czy też współtworzone z Marcinem Prokopem “Bóg, kasa i rock’n’roll” oraz ”Wszystko w porządku. Układamy sobie życie”. Cechą charakterystyczną dla talentu pisarskiego Szymona Hołowni, docenianą przez odbiorców, jest tworzenie treści bardzo przystępnych dla czytelników, w szczególności dzięki lekkiemu poczuciu humoru.

Szymon Hołownia – młodość i kariera dziennikarsko-publicystyczna

Urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku, gdzie też ukończył ówczesne Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przez 5 lat, jednak studiów tych nie ukończył. Dwukrotnie przystępował również do zakonu dominikanów.

Swoją dziennikarsko-publicystyczną karierę rozpoczął w 1997, kiedy to został redaktorem działu kulturalnego w ”Gazecie Wyborczej” do 2000 roku. W latach 2001-2004 pracował jako felietonista i redaktor działu społecznego ”Newsweek Polska”, a w latach 2005 i 2006 dla ”Rzeczpospolitej” w dziale ”Plus Minus”. Był autorem artykułów w ”Machinie”, ”Przewodniku Katolickim”, ”Więzi”, ”Kulturze Popularnej” oraz ”Tygodniku Powszechnym”.

Jego działalność nie ogranicza się tylko do pisania. Hołownia prowadził audycje w radiu Vox FM, Radiu Białystok oraz Radiu PiN. W roku 2006 był prowadzącym w programie ”Po prostu pytam” emitowanym w TVP1. W latach 2007-2010 prowadził etyczny talk-show ”Między sklepami” emitowany przez stację Religia.tv, gdzie był dyrektorem programowym w latach 2007-2012. Szymon Hołownia prowadził przegląd prasy w ”Dzień dobry TVN” i wraz z Marcinem Prokopem był współprowadzącym programu “Mam talent!” i ”Mamy cię!”.

Założył 2 fundacje: ”Kasisi” oraz ”Dobra Fabryka”. Był też jednym z założycieli białostockiego oddziału fundacji ”Pomoc Maltańska”.

Nagrody i wyróżnienia

Hołownia za swoją wszechstronną działalność otrzymał już około 11 nagród i wyróżnień, z czego kilka za twórczość literacką. W roku 2004 został nagrodzony ”Ostrym Piórem” przyznawanym przez Business Centre Club. W latach 2006 i 2007 otrzymał nagrody Grand Press w kategoriach “wywiad” oraz “dziennikarstwo specjalistyczne”. W 2008 został również uhonorowany Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

School obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com